Verleng de levensduur van je tent en outdooruitrusting met Nikwax

Nikwax heeft als enige een technisch reinigingsmiddel en impregneermiddel dat bescherming biedt tegen UV-schade en de waterafstotendheid van weerbestendige textielsoorten verbetert. Speciaal gemaakt voor outdooruitrusting zoals tenten, rugzakken en (fiets)tassen. Lees hieronder hoe je met Nikwax de levensduur van je outdooruitrusting kunt verdubbelen!

Nikwax Tent & Gear SolarProof – impregneer en UV-bescherming
Tenten, rugzakken en (fiets)tassen zijn gemaakt om buiten te gebruiken. Vaak zijn deze gemaakt van synthetische materialen zoals nylon of polyester die sterk en licht van gewicht zijn. Een waterdichte of waterafstotende coating zorgt er vervolgens voor dat je spullen droog blijven. UV-straling en water zijn echter funest voor tenten, rugzakken en (fiets)tassen.
Eric Lindemans, hoofd verkoop van Nikwax Benelux, vertelde mij dat na slechts een paar weken constante blootstelling aan UV-straling de sterkte van de stof al gehalveerd is. Langdurig vocht tast de waterdichte of waterafstotende coating ernstig aan. En na zo’n 3 tot 4 maanden constante blootstelling aan sterke UV-straling is de kans groot dat je met je vinger dwars door de stof heen prikt. Het is dus aan te raden om de stof van je tent, rugzak of (fiets)tas gelijk na aankoop te beschermen met Nikwax Tent & Gear SolarProof.
- Nikwax Tent & Gear SolarProof verbetert de waterafstotendheid van de stof
- Nikwax Tent & Gear SolarProof beschermt tegen UV-straling en gaat achteruitgang door UV-straling tegen
- Nikwax Tent & Gear SolarProof verdubbelt de levensduur van je tent, rugzak en (fiets)tas
- Nikwax Tent & Gear SolarProof is geschikt voor alle synthetische tenten en outdooruitrusting
Indien je product al eens gebruikt is, dien je deze eerst te reinigen met Nikwax Tent & Gear SolarWash. Verderop in dit artikel lees je hier meer over.

Hoe te gebruiken?
Met de spray-on fles is Nikwax Tent & Gear SolarProof heel makkelijk aan te brengen.
- Zet de tent op of bescherm de omgeving en leg het te behandelen product plat neer.
- Spray de vloeistof gelijkmatig over de stof.
- Laat 2 minuten inwerken en veeg het overtollige met een vochtige doek eraf
- Controleer of alles goed weg geveegd is, met name randjes en stiksels, als er restanten achterblijven krijg je vlekken. Eventueel dubbel checken.
- Goed laten drogen.
Nikwax Tent & Gear SolarProof kan worden gebruikt op natte of droge synthetische stoffen. Het is op waterbasis, vrij van aerosolen, niet-ontvlambaar, ongevaarlijk en milieuvriendelijk. Het bevat geen schadelijke oplosmiddelen of vluchtige organische stoffen (VOS) en is volledig vrij van fluorkoolstoffen (PFC’s).
Verderop in dit artikel zie en lees je mijn ervaringen.

Wat nu als je tent, rugzak of fietstas van canvas of (poly)katoen gemaakt is?
In dat geval gebruik je niet Nikwax Tent & Gear SolarProof, maar juist Nikwax Cotton Proof. Bij voorkeur dus direct na aankoop van je outdooruitrusting aanbrengen.

Nikwax Tent & Gear SolarWash
Dit technische reinigingsmiddel biedt bescherming tegen UV-schade en revitaliseert de waterafstotende eigenschappen van alle weerbestendige textielsoorten. Het is geschikt voor alle synthetische, canvas en katoenen tenten, rugzakken en (fiets)tassen.
Zoals je in mijn voorgaande artikelen over Nikwax al hebt kunnen lezen, tast vuil de waterafstotendheid van je stof aan. Maar ook blootstelling aan UV-licht vernietigt de waterafstotende laag van je outdooruitrusting en tast het materiaal aan. Hierdoor neemt de scheursterkte af wat leidt tot een sterk verminderde levensduur van jouw uitrusting.
Nikwax Tent & Gear SolarWash verlengt de levensduur van jouw uitrusting tot bijna het dubbele door:
- het product te reinigen en te beschermen tegen UV-straling.
- het waterafstotende vermogen van jouw uitrusting te revitaliseren.

Stel: Je hebt je product al eens geïmpregneerd met Nikwax Tent & Gear SolarProof, maar je merkt dat je product niet meer voldoende waterafstotend is, dan kun je je product reinigen met Nikwax Tent & Gear SolarWash. Vaak is dit al voldoende om de bescherming nieuw leven in te blazen.
Heb je je outdoor product al enige tijd in gebruik en wil je het gaan behandelen met Nikwax Tent & Gear SolarProof, reinig het dan eerst met Nikwax Tent & Gear SolarWash.
Hoe te gebruiken?
Ook Nikwax Tent & Gear SolarWash is heel makkelijk aan te brengen met de spray-on fles.
- Zet de tent op of bescherm de omgeving en leg het te behandelen product plat neer.
- Spray de vloeistof gelijkmatig over de stof.
- Wrijf de vloeistof in met een spons of vochtige doek. Met een zacht borsteltje kun je eventueel sterk bevuilde stukken extra goed reinigen.
- Goed naspoelen met schoon water.
- Laat drogen. Indien je daarna wilt impregneren, dan hoef je niet eerst te drogen, je kunt gelijk doorgaan.

Aan de gang met rugzakken
Het mooiste zou zijn geweest als ik zelf in het bezit was van 2 trekkerstenten, waarvan ik 1 onbehandeld had gelaten en 1 behandeld had met Nikwax, om vervolgens een half jaar rond te trekken in de natuur. Dan zou je kunnen zien wat het effect van Nikwax is als die 2 tenten aan dezelfde elementen worden bloot gesteld. Dat zit dus niet in de planning.
Daarvoor in de plaats heb ik onze rugzakken, die al het nodige hebben meegemaakt, gewassen met Nikwax Tent & Gear SolarWash en vervolgens behandeld met Nikwax Tent & Gear SolarProof. Vervolgens hebben we deze rugzakken meegenomen op een lang weekendje Vlieland.
Het gaat om een rugzak van bijna 50 liter van Marcel die altijd meegaat in de Zwitserse bergen. En het gaat om mijn eigen camera rugzak. Deze rugzak hoop ik nog jaren te kunnen gebruiken omdat deze rugzak niet alleen geschikt is als camera rugzak, maar ook makkelijk omgebouwd kan worden als trekkersrugzak of een combinatie van de twee.
Beide rugzakken kunnen wel een schoonmaakbeurt gebruiken en beide rugzakken zijn niet meer waterafstotend. De regendruppels zakken direct de stof in. Hard toe aan Nikwax dus! Aan de slag dan maar.

Het reinigen met Nikwax Tent & Gear SolarWash
In de achtertuin op de tuintafel onder de overkapping ga ik aan de slag, rugzak voor rugzak. Aangezien de tuintafel makkelijk te reinigen is, dek ik de tafel verder niet af. Ik spray de SolarWash zo gelijkmatig mogelijk op de stof en wrijf deze goed in met een sponsje. Het is even een karwei, want beide rugzakken zijn viezer dan ik aanvankelijk dacht. Ze worden dan ook overal en nergens neer gezet, in het bos, op het strand, op de rotsen in de bergen, in de sneeuw. Dus zo heel gek is het niet dat er zoveel vlekken op zitten.
Ik besloot de regenhoezen, die vast zitten aan de rugzakken en aan de onderzijde in een eigen vak opgeborgen zitten, ook mee te nemen. Al is het maar om de waterafstotendheid te ondersteunen en te verbeteren.


Na het poetsen spoel ik alles goed af met schoon water. Nikwax is niet schadelijk voor het milieu, dus ik kan dit water met een gerust hart weg laten lopen. De rugzakken zijn er nu al van opgeknapt, ze zijn een stuk schoner in ieder geval!
Behandelen met Nikwax Tent & Gear SolarProof
Ik hoef de rugzakken nu niet eerst laten drogen, ik kan gelijk doorgaan met Nikwax Tent & Gear SolarProof. Ook nu spray ik de rugzakken zo gelijkmatig mogelijk in. Vervolgens laat ik het 2 minuten intrekken en met een schone vochtige doek veeg ik het overtollige product van de stof af. Het is belangrijk dat je de stof daarna nog even goed naloopt, want de SolarProof laat vlekken achter op de stof als je het niet goed afveegt. Vergeet vooral niet de naden en ritsen te checken.


Goed laten drogen
Goed laten drogen nu om geen schimmelvorming in je stof te krijgen! Ik hang de rugzakken goed uit en dan is het wachten tot alles door en door droog is. En dan mogen de rugzakken mee naar Vlieland. Ik heb daar getest of de stof van de rugzakken spatwaterdicht zijn geworden. Ofwel, vormen zich mooie druppeltjes op de stof bij lichte regen. Bij een normale regenbui gebruik je je regenhoes natuurlijk.
Tip: bij langdurige serieuze regen of flinke stortbuien is het aan te raden een dikke plastic zak of iets dergelijks bij je hebben die extra bescherming kan bieden tegen het water. Een regenhoes is dan vaak niet voldoende.
De regentest
Om te testen of de stof nu beter bestand is tegen regen ben ik op Vlieland gaan fietsen in de (lichte) regen zonder daarbij gelijk de regenhoes te gebruiken. Risico? Eigenlijk wel, maar inmiddels heb ik wel vertrouwen in de producten van Nikwax. Deze lichte regen vormden mooie parels op mijn rugzak en trokken niet gelijk de stof in, ik had niet anders verwacht.


Bij wat meer regen moet je je rugzak natuurlijk wel extra beschermen met bijvoorbeeld een regenhoes. En ook de regenhoes heeft zijn werk gedaan! Ik had deze natuurlijk mee behandeld met Nikwax, ookal was de waterafstotendheid hiervan nog wel aardig intact.
Al met al is deze test om de waterafstotendheid te testen aardig goed geslaagd!


De bescherming tegen UV-straling is voor mij nu lastig te testen. Maar ik ben Nikwax al een tijdje aan het testen en tot nu toe doet Nikwax wat het belooft, dus ik zou deze producten zeker nogmaals gebruiken om mijn outdooruitrusting te beschermen tegen UV-straling. Onze huid beschermen we ook met zonnebrandcrème, UV is bewezen schadelijk, dus waarom onze outdooruitrusting niet beschermen? Zeker als dit aantoonbaar de kwaliteit van de stof aantast. Als Nikwax Tent & Gear SolarWash en SolarProof ervoor zorgen dat onze outdooruitrusting langer mee gaat, dan is het zeker de moeite waard om dit te gebruiken!
Waarom Nikwax?
Producten van Nikwax zijn op waterbasis, milieuvriendelijk en volledig afbreekbaar, er worden geen drijfgassen gebruikt en de producten zijn nooit op dieren getest.
De waterafstotende moleculen van Nikwax zorgen tevens voor een ademend product. Het versterkt de trekkracht van het materiaal waardoor je product langer mee gaat. En door de rekbaarheid van de Nikwax behandeling kan het meerdere wasbeurten weerstaan en blijft de behandeling actief, waar behandelingen van concurrenten na iedere wasbeurt opnieuw aangebracht moeten worden. Klik hier voor meer informatie.
Nikwax heeft geen warmte nodig om de waterafstotende functie te activeren, dus is ook ideaal voor artikelen die niet in de wasdroger mogen. Hierdoor bespaar je stroom en is het dus beter voor het milieu en je portemonnee, omdat je wasdroger niet persé aan hoeft. (dons is een uitzondering vanwege de kwetsbaarheid door water)
De flessen zijn overigens gemaakt van gerecycled plastic, die vervolgens weer 100% recyclebaar zijn. Hiervoor is gekozen omdat het minder impact heeft op het milieu dan de alternatieven zoals glas. Er wordt uiteraard constant gezocht naar opties om de impact op het milieu te verminderen.
Nikwax gebruikt geen fluorkoolstof (PFC) en heeft dit ook nooit gebruikt!
Even kort: Wat is PFC?
PFC is de afkorting voor Perfluorinated Compound, dit zijn scheikundige verbindingen die in ieder geval een koolstof en fluorverbinding bevatten. PFC heeft een zeer goede vuil-, vet- en waterafstotende werking (vandaar dat het o.a. veel gebruikt wordt in outdoorproducten en DWR behandelingen), maar is daarentegen niet afbreekbaar.
Alleen verbranding op hoge temperatuur kan PFC vernietigen. Daardoor blijft het definitief in het milieu achter, maar ook in ons lichaam. (Je koekenpan met teflon anti-aanbaklaag bijvoorbeeld bevat PFC) Het is bekend dat PFC een negatieve invloed heeft op de voortplanting en het veroorzaakt mogelijk kanker bij zowel mensen als dieren. PFC’s zijn zelfs in verband gebracht met beschadigde immuunsystemen bij kinderen. Hier moeten we dus vanaf!
Verder is Nikwax een open en eerlijk bedrijf die zich op veel vlakken inzet om de duurzaamheid te verbeteren, de milieu-impact te verminderen, campagne voert om het milieubewustzijn bij mensen te vergroten en ga zo maar door. Op de website van Nikwax kun je uitgebreid lezen wat voor een bedrijf Nikwax is en waar Nikwax zich mee bezig houdt. En natuurlijk zijn de producten en hun werking hier ook terug te vinden.
Lees hier meer artikelen over de producten van Nikwax op OutdoorDichtbij en Mountainreporters

In de natuur is waar ik het liefste ben. Ik ga dan op zoek naar plekken waar weinig mensen komen, waar je onverwachts wild tegen komt en de prachtigste meertjes ontdekt. Dit afgewisseld met de gemarkeerde wandelroutes en de geweldig vergezichten die ook de lage landen te bieden hebben.